Siedziba KitchenAid Polska

Projekt wnętrz nowej siedziby KitchenAid Polska polegał na nadania reprezentacyjnego charakteru przestrzeni holu oraz jego wizualnemu powiększeniu. Strefa wejściowa adaptowanego biurowca ma mały metraż, co oznacza, że jedynym możliwym miejscem zorganizowania recepcji jest dusza schodów.

Dodatkowym wyzwaniem była konieczność pozostawienia możliwości powrotu wnętrz do stanu pierwotnego, wynikająca z faktu, że siedziba firmy mieści się w wynajętym budynku. Uwarunkowania te stały się punktem wyjścia do kreatywnych działań.

W projekcie skorzystaliśmy z takich rozwiązań plastycznych, które podkreślają atuty architektury istniejącej klatki klatki schodowej – jej piękny obły kształt oraz wysoką wertykalną przestrzeń wewnątrz szerokiej duszy.

Pierwszym etapem była przebudowa barierki schodów, tak aby nabrała ona rzeźbiarskiej formy ale także stała się spokojnym tłem dla dalszych działań. Poręcz oraz słupki ze stali nierdzewnej zostały zabudowane przy pomocy płyty gips-karton, co uwydatniło wyoblenia kształtu klatki schodowej oraz falującą linię stropu pierwszego piętra. Wzdłuż schodów wykonano szare lamperie, które stworzyły ciekawą przestrzeń oraz dobrze skomponowały się z istniejącymi kamiennymi stopniami. Wykonane na specjalne zamówienie poręcze z giętego płaskownika stalowego swoim minimalistycznym kształtem i obłościami subtelnie uzupełnia nową barierkę.

Kolejnym etapem było stworzenie w duszy klatki schodowej „chmury kolorów”, która przelewa się pomiędzy piętrami i zaprasza do wejścia w świat mikserów dostępnych we „wszystkich kolorach tęczy”. Elementy instalacji cały czas delikatnie wirują i poruszają się, rozpraszając światło i rzucając subtelne, kolorowe cienie.

Grupa projektowa [winkle] była odpowiedzialna za projekt instalacji artystycznej -”chmury”, jak również za jej wykonanie, transport i montaż. Instalacja składa się z około tysiąca elementów wyciętych laserowo z 24 rodzajów kolorowej foli o różnym stopniu przeźroczystości, uzyskanym dzięki specjalistycznym zadrukom. Podkonstrukcją dla nich są wycięte laserowo listwy ze szkła akrylowego. Do połączenia wszystkich elementów wykorzystano linki i żyłki wędkarskie o różnych właściwościach, zaciski używanych przy produkcji biżuterii, a do zawieszenia rzeźby liny i elementy wyposażenia stosowane w żeglarstwie.

Siedziba Kitchen Aid Polska
Lokalizacja: Mrówcza 208, Warszawa
Współrzędne: 52.210785, 21.161274
Powierzchnia: 350m2
Autorzy:[winkle]: Eliza Biała, Maga Baryła, Piotr Baszyński
AS DSGN: Aleksandra Siłuch
Rok: 2015-2016