ZERKACZ – Projekt domku letniskowego YARKYFEST

Żyjąc w gwarnych miastach, często marzymy o tym, by poleżeć na trawiastej łące, nie myśląc o codziennych problemach. A co, gdyby pobyt w domku letniskowym Yarky Hostel mógł zapewnić to uczucie.

Zerkacz to schronienie, które zapewnia komfortowe warunki pokoju hotelowego. Fakt, że będzie znajdował się w ruchliwej lokalizacji letniego festiwalu architektury YARKYFEST, wpłynął na jego zewnętrzną formę. Jest ona rezultatem poszukiwania równowagi pomiędzy jak najwyższym poziomem prywatności, a mocnym połączeniem z zewnętrzem. Pozwala mieszkańcom spoglądać na gwieździste niebo i soczyście zieloną trawę. Jednocześnie kryje przed nimi sylwetki innych osób na zewnątrz, które uczestniczą w festiwalu.

Zerkacz pozwala poczuć się jak na kempingu w lesie. Naturalne materiały wykończeniowe, sosna i świer syberyjski, zapewniają zmysłową woń, która razem ze starannie wykadrowanymi widokami z okien, wpływają na wszystkie zmysły mieszkańców

Zerkacz składa się z 7 osobnych elementów. Moduł podłogi zbudowany jest z belek drewnianych 5×15 cm, a pozostałe moduły z belek 10x5cm. Każdy z nich wypełniony jest warstwą wełny mineralnej 10 cm, z zewnątrz obłożony płytami OSB 10mm i deskowaniem ze świerku syberyjskiego, a od środka wykończony lakierowana sklejką.

Moduły są przygotowywane przed dostarczeniem na miejsce budowy, by zapewnić szybki montaż. Elementy mebli mocowane są do ścian. Łóżka stanowią osobne elementy, by umożliwić różne konfiguracje wnętrza: dla 1 osoby, dla 2 osób lub dla pary. Deski ze świerku syberyjskiego mocowane są pod różnymi kątami, lecz zawsze skierowane do dołu, by zapewnić właściwe odprowadzanie wody.